Den otevřených dveří: Německé velvyslanectví v Praze hostilo festival svobody

Den otevřených dveří: Německé velvyslanectví v Praze hostilo festival svobody

"Přišli jsme za vámi, abychom vám řekli, že váš odjezd se dnes stal možným." - Tato slova pronesl 30. září 1989 Hans-Dietrich Genscher na německém velvyslanectví v Praze k imigrantům z tehdejší NDR a vyvolal tak vlnu euforie a úlevy. Tento den představuje důležitý milník v německých dějinách. U příležitosti této mimořádné a dojemné památky uspořádalo německé velvyslanectví v Praze 30. září opět "Festival svobody" a přivítalo Němce, Čechy a všechny, kteří si chtěli tento výjimečný den připomenout.

Dopoledne měly školy možnost navštívit velvyslanectví. Už samotná architektura byla ohromující. Také program byl velmi slibný a žáci se mohli těšit na skvělé zážitky.

Odpoledne velvyslanectví přivítalo také další návštěvníky, kteří byli seznámení s bohatým programem. Program pak začal v 15.30 hodin dokumentárním filmem "Přes Československo z Německa do Německa".

Davy hostů se před velvyslanectvím seřadili do dlouhé fronty. Jakmile prošli bezpečnostní kontrolou, dostali se do krásných zahrad, ve kterých již stálo mnoho nejrůznějších stánků. Jak dospělí, tak děti, každý si zde našel něco pro sebe. Mezi vystavujícími byl například Tandem, Nadace Konrada Adenauera, zemský parlament Saska-Anhaltska a pro nejmenší hosty byl připraven řemeslný koutek, který organizovala německo-česká mateřská škola Kids Company.

Pohled na velvyslanectví téměř připomínal palác. Ale i interiér návštěvníky okouzlil. Lidé pomalu procházeli místnostmi, v nichž byly umístěny různé historické výstavy a fotogalerie z roku 1989.

Nepřehlédnutelný byl také pohled z balkónu na malou zahradu, ve které po celý večer hrála živá hudba.

Návštěva německého velvyslanectví v Praze byla zážitkem, na který budou návštěvníci ještě dlouho vzpomínat. Velký dík patří též všem, kteří se o příjemný a bezproblémový průběh pobytu zasloužili.