Umělá inteligence, politika v Mnichově a mnoho dalšího – dojmy z Letního setkání Spirály
Dne 31. července započalo tradiční setkání Spirály v Regensburgu. Pod letní oblohou si každý z účastníků našel cestu do naší mládežnické ubytovny a program mohl začít.
Nejdříve byl samozřejmě čas na vzájemné seznámení. Jména se snadno zapamatovala za pomoci různorodých interaktivních her – všichni se o sobě dozvěděli ty nejdůležitější informace například prostřednictvím aktivity, v rámci níž si vytvořili osobní kódy z čísel a symbolů, jež měly symbolizovat klíčové charakteristiky hráčů.
Poté se pozornost přesunula na téma "Umělá inteligence – prokletí, nebo požehnání?". Josef Zelinka, který absolvoval inženýrské studium se zaměřením na umělou inteligenci, ve svém workshopu nejdříve účastníky vyzkoušel. Který obrázek, která píseň a která báseň NEBYLY vytvořeny umělou inteligencí? Zdá se to na první pohled jako jednoduchý úkol, ale vůbec tomu tak nebylo, spíše hra všem ukázala, jak obtížné je identifikovat obsah vytvořený umělou inteligencí.
Po celém workshopu přišel pořádný nakopávák, hra, při níž se účastníci ve skupinách směli dotýkat podlahy pouze určitým počtem rukou a nohou. Následovala už poklidnější práce ve skupinách na témata "výzvy a příležitosti integrace", "mladí lidé jako stavitelé mostů – aktivní sousedství" a "umělá inteligence a její role v moderní společnosti", neboť na následující den byla naplánována návštěva bavorského zemského sněmu v Mnichově.
Když druhý den dorazila skupina s malým zpožděním do krásného areálu bavorského zemského sněmu, všichni byli nadšeni. Přivítal nás tam pan poslanec Peter Wachler, který po krátkém úvodu zorganizoval prohlídku budovy s průvodcem. "Páni, to je ale výhled!" ozývalo se od účastníků ve velkém sále v prvním patře. Panoramatický výhled na Mnichov, stejně jako obrazy, portréty a zasedací místnosti byly pastvou pro oči. Po krátké přestávce na občerstvení si pan Wachler udělal čas na rozhovor s účastníky. Ti mu kladli zajímavé otázky týkající se digitalizace v Německu a zacházení s migranty. Odpovědi pana Wachlera zahrnovaly i osobní zkušenosti z doby, kdy působil jako starosta během vrcholného období imigrace. Diskutovalo se o mnoha pro mladou generaci zajímavých a relevantních tématech. Extremismus a jak se s ním vypořádat, nespokojenost na trhu práce, nenávist a agitace na internetu i v reálném životě proti menšinám, jako jsou migranti nebo část LGBTQ+ komunity, a v neposlední řadě také nedostatečná digitalizace v Bavorsku a Německu jako celku.
"Výměna názorů mi přišla opravdu zajímavá, odpovědi pana Wachlera byly velmi upřímné a rád bych o nich klidně diskutoval déle," řekl jeden z účastníků, když všichni opustili zemský parlament.
Po tomto působivém setkání bylo na čase využít pěkného počasí, a tak si všichni vychutnali chlazené nápoje a pizzu na pikniku u řeky Isar v Mnichově. Tam se konalo příjemné setkání, než se účastníci vydali na prohlídku další části Mnichova. V létě stála za vidění Anglická zahrada a surfaři na vlnách v Eisbachu a druhý večer tak byl zakončen v krásném prostředí před cestou vlakem zpět do Regensburgu.
Do pátečního programu jsme skočili nabití energií. Na pořadu dne byl další workshop o umělé inteligenci. Vydali se do supermoderní budovy Mint Labs Regensburg, kde se koná řada interaktivních vědeckých kurzů a aktivit pro děti a mládež. U vchodu už na nás čekala doktorka Elisabeth Moser, která vedle své práce datové vědkyně pořádá workshopy o umělé inteligenci. Po studiu robotiky, poznávání a inteligence na Technické univerzitě v Mnichově se nyní angažuje také ve sdružení Women in Data Science.
Poté, co se představila, skupina nejprve dostala za úkol shromáždit pojmy a její prvotní asociace s umělou inteligencí. Přešlo se k další složce programu: obrázky čtyř druhá tučňáků, z nichž někteří byli zcela upřímně k smíchu. Úkol zněl: zapamatovat si v krátkém čase různé druhy vyobrazených tučňáků. Následoval kahoot kvíz právě o nich. Přiložený obrázek bylo třeba přiřadit ke správnému druhu. Nebylo to tak snadné, ale názorně to ilustrovalo tzv. učení pod dohledem, při kterém se umělá inteligence učí z dodaných příkladů. Účastníci se prostřednictvím další interaktivní hry seznámili také s učením bez dohledu, při němž umělá inteligence pracuje prakticky "bez předem stanoveného cíle".
Poslední sekcí byl "reinforcement learning" (posilovací učení založené na zkušenostech). "O umělé inteligenci jsem toho věděl hodně už před Setkáním, ale procesy strojového učení a jeho podrobnosti pro mě byly nové a velmi vzrušující," shrnula workshop jedna z účastnic.
Poté byla Dr. Moser vyzvána k odpovědím na otázky, v nichž vyvracela rozšířené mýty a zabývala se také rolí žen v pracovním prostředí, kde dominují muži. "Ženy se v něm pohybují, ale často si dost nedůvěřují," shrnula. Jednou z jejích motivací, proč se zapojila do projektu Women in Data Science a pomáhá organizovat odborné konference, na nichž vystupují ženy, je snaha tomuto faktu čelit a nabídnout více ženám platformu.
Po obědě bylo na programu "městské rallye" Regensburgem. Účastníci museli nejen odpovídat na otázky, ale také si vyměňovat předměty a fotografovat se s obyvateli Regensburgu a historickými zdmi a budovami. Soutěžní skupiny si užily spoustu zábavy a dosáhly skvělých výsledků.
Večer se konalo příjemné posezení u táborového ohně, které bylo spojeno i s tradičním statiem. Poté, co všichni posvačili, vznikl pro tiché zamyšlení nad vlastním životem a rozpoznání věcí, které se v poslední době povedly. Po takovémto usebrání se přišel čas na slavnostní předání cen za městské rallye. Pomocí prezentací s jednotlivé skupiny mohly sdílet zážitky a fotografie z celé soutěže a následovala velká výhra – sklenice marmelády, kterou se účastníci potěšili hned další den při snídani.
Sobota začala energizérem pro povzbuzení mozku před závěrečným workshopem. Účastníci diskutovali o rizicích umělé inteligence v různých oblastech použití.
Po zaslouženém občerstvení přišel čas na další z aktuálních témat – olympijské hry. Ne však v tradičním slova smyslu, protože jednotlivé disciplíny zahrnovaly kreslení se zavázanýma očima a společný běh ve skupině s různými omezeními.
V podvečer se všichni společně zúčastnili bohoslužby v Regensburgu.
Večer byl završen návštěvou kina pod širým nebem na Dunaji. Přestože Barbie předčasně ukončila nečekaná bouřka, účastníci zakončili večer v suchu v mládežnické ubytovně.
V neděli se účastníci museli rozloučit s Regensburgem, který byl nyní opět prosluněný, i mezi sebou navzájem. Po krátkém rozjímání se někteří z nich vydali na cestu zpět do jiných částí Německa a někteří zpět do České republiky. Jedna z účastnic celé Letní setkání shrnula: "Přihlásila jsem se sem hlavně proto, abych poznala nové lidi. To se povedlo a akci jsem si díky tomu opravdu užila."